Государственный музей изобразительных искусств имени А.С. Пушкина приглашает на виртуальные экскурсии по постоянной экспозиции и выставкам. Встречи будут проходить в прямом эфире на платформе Zoom, предусмотрен формат живого общения с экскурсоводом и возможность задавать вопросы.

During the virtual tour, we will see the highlights of the museum’s collection, including paintings by Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Edgar Degas, Paul Cézanne, Vincent Van Gogh, Paul Gauguin, Henri Matisse, Pablo Picasso and other modern artists. Most of them come from the celebrated collections of two Russian businessmen Sergei Shchukin and Ivan Morozov, who collected French avant-garde art at the beginning of the 20th century.

The tour will be led by Maria Timina

Duration of the tour: 45 minutes